היבטים בקריאת שמע | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 08.04.2021, שעה: 07:26
נציב יום, נציבי יום:
- הראשון בעילום שם – למלשינים ולמינים אל תהי תקווה וכל הזדים כרגע יאבדו וכל אויביך וכל שונאיך מהרה יכרתו ומלכות הרשעה מהרה תעקר ותשבר ותכלם ותכניעם ותשמידם במהרה בימינו. ברוך אתה ה' שובר אויבים ומכניע זדים.
- יוסף חיים בן חנה – רפואת הנפש ובכל האיברים והגידים. זיווג הגון, יזכה לבנות בית נאמן בישראל מהרה ופרנסה בשפע ובנקל אמן ואמן.
בהגדה של פסח כתוב עד שבאו תלמידיהם ואמרו להם רבותינו הגיע זמן קריאת שמע של שחרית. אפילו שלמדו שם תורה, אבל כשהגיע זמן קריאת שמע הם הפסיקו. צריכים לקום ולקרוא קריאת שמע, כי אין תורה בלי יראת שמים, בלי חיבור לבורא. בחור בישיבה שעושה משמר, הכוונה שהוא נשאר כל הלילה ללמוד, ומתאמץ במסירות נפש ממש ליישב הרמב"ם קשה, ואינו מוותר עד שמגיע ממש לחקר העניין, והולך לישון רק כשאפסו כוחותיו לפנות בוקר בשעה שלוש או ארבע, אבל קם אחר כך בשעה עשר בבוקר ומאחר את זמן קריאת שמע, אומר הרב שטיינמן עליו "אינו אלא עשיו הרשע, והלוואי ויגיע לאחוז אחד מגדולת תורתו של עשיו."
הוא פשוט סותר את עצמו. מצד אחד הוא חי אמנם בגדלות עצומה, אבל עם כל זה, לא נועד אלא להשקיט את מצפונו על דברים אחרים שהוא לקוי בהם. איזה ערך יש לדבר? עשיו הרשע. אין תורה בלי יראת שמים. מי שדבק בה' יתברך עד 4 לפנות בוקר, איך הוא יכול שלא לקום בזמן לקרוא קריאת שמע ולהתפלל תפילה בזמן? מי שעושה כך אינו לומד את תורת ה'. הוא לומד תורה, אבל בלי קשר לבורא עולם.
הגיע הזמן קריאת שמע של שחרית. התורה ציוותה לקרוא קריאת שמע פעמיים בכל יום, ולא מספיק שאדם יקבל על עצמו עול מלכות שמים פעם אחת לעולם. והנה אין אנו יודעים את טעמי המצוות, אבל בפשטות יש לפרש מצווה זו שמאחר שבמשך היום הרבה פעמים מסיח האדם דעתו מהקב"ה ומהמצוות שהוא חייב לעשות, לכן בבוקר בתחילת היום עליו לקרוא קריאת שמע, כשבפרשה הראשונה שלה הוא מקבל על עצמו עול מלכות שמים, ובפרשה השנייה עול מצוות. והלוואי והאמירה הזאת תספיק לו שלא ישכח במשך כל היום, כשעוסק בענייני החומר ובתאוות הגשמיות שלא ישכח את כל המצוות. אבל זה על כל פנים חייבים לעשות, ועל ידי זה יש סיכוי שבמשך כל היום לא יירד האדם לגמרי ממדרגתו, כי קבלת העול תשמור עליו להימנע מעבירות ולזכות לקיים את המצוות. ותעיינו בחינוך במצווה ת"ט.
בערב צריך לחזור ולקרוא קריאת שמע, וניתן לומר בזה שני טעמים. האחד כיוון שכבר עברו כמה שעות מאז שקרא קריאת שמע, ובדרך כלל זה לפחות 12 שעות, אם כן ההשפעה של קבלת עול מלכות שמים של הבוקר כבר ירדה, עד כדי כך שצריך שוב להתחדש. זה טעם אחד. אולם לרש"י יש בזה עוד עניין. מה שברא הקב"ה יום ולילה זה שינוי בכללות המצב. ביום, מצב הבריאה אחרת מאשר בלילה, וישנן מצוות שהקב"ה קבע שזמן עשייתן ביום, ויש שקבע לעשותן בלילה. לכן אדם שקיבל עול מלכות שמים ועול מצוות במצב של יום, אין זה מספיק למצב של לילה, ועליו לחזור ולקבל על עצמו עול מלכות שמים ועול מצוות כאילו לא קיבל עד עכשיו. כל זה משום שהרושם של קבלת עול מלכות שמים אינו מחזיק, ועל האדם צריך להיות תמיד תחת הרושם של הקבלה הזו. הלוואי שאנשים יבינו בכלל מה מדברים בקריאת שמע.
הגיע זמן קריאת שמע. רבנו הקדוש חיבר את המשניות, וכלל בהן את כל התורה שבע"פ. אמנם היו הרבה יותר משניות, מכל מקום הוא קיצר ותמצת אותן לשישה סדרים שכלול בהן הכל. והנה בבואו להתחיל את המשניות, בחר רבי להתחיל עם מצוות מעשיות. אחת מהן היא מצוות קריאת שמע. מאימתי קוראים את שמע בערבין. ועתה, ואיתה הוא בחר להתחיל. מאימתי קוראים את שמע בערבין. לכאורה, יש לעיין מדוע בחר רבי להתחיל דווקא במצווה זו? והרי יש מצוות חמורות ממנה כגון שבת, עבודה זרה, וכל הדברים שיש בהם חייבי כריתות, וחייבי מיתות בית דין החמורים, אז למה בחר להתחיל עם קריאת שמע?
אלא אף על פי שישנן מצוות חמורות יותר מאשר קריאת שמע, אבל כל זמן שאדם אינו מקבל על עצמו עול מלכות שמים, אי אפשר לדבר איתו כלל. הדבר הראשון הוא קבלת עול מלכות שמים, מלבד עצם קיום המצווה שמקיימים בקריאתה, יש בה קבלת עול מלכות שמים. ובזה היא שונה מכל המצוות האחרות. מאימתי, מאימה צריך כבר לקבל את קריאת שמע.
משום כך כתוב בגמרא בברכות י"ג שרב אמר לרבי חייא לא חזינא ליה לרבי למקבל עליה מלכות שמים. לא ראיתי שאתה מקבל עליך עול מלכות שמים. רש"י מפרש שהיה שונה לתלמידיו מקודם זמן קריאת שמע. וכשהגיע הזמן, לא ראיתיו מפסיק. רב לא שאל את רבי חייא למה הוא לא מפסיק לקרוא קריאת שמע. אלא הוא אמר לו "לא ראיתי שאתה מקבל עול מלכות שמים". הוא ידע שיש עוד זמן לקיום המצווה, שהרי נפסק להלכה שזמנה עד 3 שעות. הוא שאל על קבלת עול מלכות שמים. רב הבין שמיד שמגיע הזמן צריך לקבל עול מלכות שמים. כך נפסק בהרמב"ם, שזמן קריאת שמע הוא לפני הנץ בערך 6-7-8 דקות לפני כן, שזה זמן קריאת שמע לכתחילה. ועל כך הייתה פליאתו, שהוא לא ראה שמקבל עול מלכות שמים.
על זה ענה לו רבי חייא בשעה שמעביר ידיו על פניו מקבל עליו עול מלכות שמים. על כל פנים, אומר הרב שטיינמן, רואים שקבלת עול מלכות שמים היא דבר עיקרי, ועל כן פתח בה רבי את סדר המשניות.
כתוב בכתר ראש באות ע"א לרבי חיים מוולוז'ין אמר רבנו דבר מנוסה, כשישכים אדם בבוקר ויקבל עליו ביום ההוא עול תורה באמת ובלב תמים היינו שיגמור בלבו שלא ישמע לשום דבר לא חדשות ולא שטויות ולא יבטלנו שום טרדא, אז יסורו ממנו הביטולים ובוודאי יצליח ביום ההוא בתורה כפי תוקף עול התורה בבוקר וכפי חוזק ההסכמה כן יעזרהו ה' בו ביום וכן יסורו הטרדות ממנו.
אז רבי חיים מוולוז'ין אומר בשם רבו הגאון מווילנה שזה דבר מנוסה, אם אדם קם בבוקר, מקבל עליו היום עול תורה באמת ובלב תמים, וגומר בלבו לא לשמוע שום דבר, ושלא יבטל אותו שום טרדא, אז יסורו ממנו הביטולים, ובוודאי יצליח ביום ההוא בתורה. המשנה אומרת כל המקבל עליו עול תורה מעבירין ממנו עול מלכות ועול דרך ארץ (אבות ג'). אבל מקבל עליו. וכפי תוקף עול התורה בבוקר וכפי חיזוק ההסכמה שהוא קיבל על עצמו, כך יעזור לו ה' ביום ההוא, ויסורו ממנו כל הטרדות לגמרי.
ואמר רבנו כי זו הסיבה שהתורה ציוותה עלינו לקרוא קריאת שמע פעמיים ביום, מיד בבוקר כשמתעוררים, ובערב עם תחילתו של יום חדש. כידוע שמצאת הכוכבים מתחיל יום חדש. כי היום צריך להתחיל כבר בטהרה. אומר רבנו הרב שטיינמן דורנו דור שרבו בו צרות לא עלינו. יש המוצאים טעם לדבּר בהעלאת מגרעות הדור והשמעת קטגוריה, אבל הרב לא נייחא ליה בדבריהם. ודאי ישנם ניסיונות, ואם פעם היו הניסיונות של תורה מתוך הדחק, היום הניסיונות הם להפך, תורה מתוך שפע גשמי, וגם זה ניסיון לא קל. אבל מכל מקום התברך דורנו בבני תורה רבים יושבים ושוקדים על התורה ומצויים גם הרבה כאלה שיגיעתם מתוך הדחק. מכל מקום הצרות שוטפות ויש שעולה בליבם שאלה מדוע תפילותינו אינן מתקבלות.
אז אומר הרב שטיינמן בשמים מעריכים את התפילות שלנו בדיוק כמו שאנחנו מעריכין אותם. אם בחור ממשיך לישון עד השנייה האחרונה קודם התפילה, ומגיע בדקה שהיא ספק, שבע וחמישה, שבע וחמישה ספק שבע ועשרה, כשהתפילה מתחילה בשבע בישיבות, מתפלל ונאלץ למהר בתפילתו, שמונה עשרה הוא מתחיל לומר לאחר שכבר התחיל הציבור, והוא כבר חושב לגמור את תפילתו, מתפילה כזו מה יכול לצאת? איזה פירות ביכולתה להצמיח? אילו פעולות לטובה בכוחה לפעול? חוסר הערכה לתפילה זה בעוכרי בני דורנו. אם כאן יעריכו את התפילה, גם בשמים יעריכוה. אם אתה מאמין בכוחה של תפילה, איך אתה לא ממהר לקום ממיטתך שחרית?
אז אנחנו מקפידים כמובן כוותיקין להתפלל בנץ. ואדם צריך להגיע בזמן בשביל להתחיל מההתחלה. "אלוקינו ואלוקי אבותינו". אם הוא מעריך את התפילה, יעריכו אותה גם בשמים, אבל אם הוא יכול לבוא מתי שהוא רוצה, לאחר ולהתחיל באמצע וכזה, אתה לא רציני, גם התפילה שלך לא רצינית, יתייחסו אליך בהתאם. אז זאת אומרת, הכל מתחיל בהתחלה, איך מתחילים את היום. זאת אומרת, חובה על כל אחד ואחד להתבונן איך הוא משפר את עצמו בנושא הזה של קבלת עול מלכות שמים. כי זה ההתחלה של היום בלילה, וזה ההתחלה של הבוקר ביום, לקבל עול מלכות שמים ביראת שמים, בזמן כמו שצריך, בניחותא, לא בבהלה לא במרוצה, עם כוונה רצינית, אז אחרי קבלת עול מלכות שמים התפילה יכולה להתקבל, כשאתה מקבל עול מלכות שמים בזמן, קריאת שמע בזמנה ותפילה עם הערכה לתפילה.
"כְּרֻם זֻלּוּת לִבְנֵי אָדָם" (תהלים י"ב ט'). יש דברים שהם נמצאים ברומו של עולם ובני אדם מזלזלין בהם, כגון תפילה, שזה עבודה בלב. אז לכן צריך שהלב באמת יעריך, ימתין, יצפה, ייחל, לזמן התפילה. מה יש פה? הוא בא לפני ה', עומד לפניו, ומבקש על צרכיו ועל צרכי עמו בית ישראל ועל העולם כולו "ברכנו" וכולי. אם הוא מתייחס לזה ברצינות, והוא יודע לפני מי הוא עומד, וקיבל עול מלכות שמים בזמן כמו שצריך, בניחותא, לא בבהלה ובמרוצה, ומתפלל בהערכה לתפילה, כך יעריכו אותו בשמים. ואם הוא מקבל קבלה בתחילת היום, שהיום הוא לא רוצה להיות טרוד ולא לפנות לשום דבר, ומקבל עליו עול מלכות שמים, בשמים יסירו ממנו את כל הטרדות ויהיה לו יום מוצלח בעזרת ה' אמן.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות