כיצד זוכים לידידות מהבורא? | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 30.03.2021, שעה: 08:04
כיצד זוכים לידידות מהבורא?
חמשת חומשי התורה מסתיימים בגדולתו של משה רבנו, המנהיג הגדול ביותר שקם בעם ישראל בפקודתו של הקב"ה. בחתימה הזאת "וְלֹא קָם נָבִיא עוֹד בְּיִשְׂרָאֵל כְּמֹשֶׁה אֲשֶׁר יְדָעוֹ ה' פָּנִים אֶל פָּנִים" (דברים ל"ד י'), בחתימה הזו מונחת הכרזה כזה ראה וקדש. זהו האדם האידיאלי והראוי ביותר מבחינת התורה, זה האדם שהצליח לכבוש את הפסגה הגבוהה ביותר בעבודת האלוקים, ולכן בוחרת התורה לסיים דווקא בו, ולא בכדי. משה רבנו בשונה משאר הנביאים המדברים עם הבורא בחלום או במראה, אצל משה רבנו הדיבור היה כדבר איש אל רעהו פנים בפנים, במראה ולא בחידות. משה רבנו זוכה לקרבה גדולה מאת האלוקים, מה שלא זוכה אף יצור אנוש מאז ששת ימי בראשית.
הביטוי הזה של הידידות מאת הבורא בא לידי ביטוי גם בצורה בה פונה הבורא אל משה רבנו. כשמשה עומד ליד הסנה ולא מבין מדוע הסנה איננו אוכל, פונה אליו הבורא מתוך הסנה ואומר "וַיִּקְרָא אֵלָיו אלוקים מִתּוֹךְ הַסְּנֶה וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה מֹשֶׁה וַיֹּאמֶר הִנֵּנִי" (שמות ג' ד'). הקב"ה כופל את שמו של משה לאות חיבה וידידות. ולמרות שגם אצל אברהם מצינו שכפל הקב"ה בשמו בעקדת יצחק, רגע לפני שאברהם מניף את הסכין קורא לו הבורא ואומר "אַבְרָהָם אַבְרָהָם" (בראשית כ"ב י"א), אך הבדל יש בין שתי הקריאות. אם נתבונן בפסוקים נראה שאצל אברהם יש טעם מפסיק בין אברהם הראשון לשני, מה שאין כן ב"מֹשֶׁה מֹשֶׁה", אין שום טעם מפסיק. וזה מלמד אותנו שהקריאה שקורא הקב"ה למשה קריאה של ידידות, כאדם הקורא לרעהו ואומר לו "פלוני פלוני עזור נא לי רגע לפרוק את המשא מעל החמור". כך גם הקב"ה קורא למשה ואומר לו "משה משה פרוק נא את עול משא מצרים מעל בניי הנתונים שם בצרה ובשביה".
מהו הסוד של משה רבנו? בזכות מה זוכה דווקא משה רבנו למנה גדושה של ידידות מאת הבורא, וכיצד נהפך לידיד של הקב"ה?
בפרשת בראשית (ב' י"ט) אומר הפסוק "וְכֹל אֲשֶׁר יִקְרָא לוֹ הָאָדָם נֶפֶשׁ חַיָּה הוּא שְׁמוֹ", כלומר השמות שנתן אדם הראשון לכל הנבראים, זה לא היה סתם באופן אקראי, אלא הוא שמו, כי השם מורה על המהות של אותו הנברא, השם מורה על הצורה של אותו הנברא. שהרי לכל נברא יש חומר וצורה. לדוגמה מתכת היא חומר, אבל כשיתיכו אותה לתבנית אז המתכת תקבל צורה, צורת התבנית. כך גם כל הנבראים, הם בנויים ומורכבים מחומר וצורה. וגם האדם מורכב מכמה חומרים, אש רוח מים ועפר, וכל אלה נמדדים בכמות מסוימת ומוכנסים לתוך תבנית מוגדרת. זאת אומרת, כל אחד מורכב שונה מהשני, אין אחד דומה למשנהו.
ביצירת האדם שותפים האיש והאישה. האיש מביא את הצורה, והאישה מביאה את החומר, ובכל בוקר אנו אומרים "אלוקיי נשמה שנתת בי טהורה היא". הקב"ה נתן בכל אחד ואחד מאיתנו צורה טובה מועילה וייחודית לחומר שממנו נוצרנו. אלא שאנו בחטאים בגלגול זה או בגלגולים אחרים משחיתים ופוגמים ברמה זו או אחרת בצורה המיוחדת שבה נבראנו. לכן מוצאים בהרבה מקומות שקוראים לאנשים צדיקים 'אנשי צורה', כלומר שהם אנשים שכן הצליחו לשמר את הצורה שבה נבראו. צורה זה החלק הרוחני, והחומר זה החומרי. זאת אומרת, אם הצורה, השכל האלוקי, שולט על החומר, אז משתמרת הצורה של האדם שנברא בצלם אלוקים. אבל אם החומר מתגבר, הוא מאבד את הצורה.
כשהקב"ה כופל את שמו של משה, הדבר הזה בא לומר ששמו המורה על מהותו וצורתו לא השתנה כלל, ולא נפגם ולו במעט מצורתו המקורית. הכפילות "מֹשֶׁה מֹשֶׁה" מורה על הרצון להדגיש את העוצמה והמדרגה הגבוהה שזכה משה רבנו בשימור צורתו. כמו לפעמים שאנחנו כופלים מילים להדגיש את העוצמה. לדוגמה, אדם אומר לחברו 'החתונה של פלוני הייתה מאוד מאוד שמחה', או 'החזק חזק חזק כדי שלא תיפול'. כך אצל משה רבנו, הקב"ה קורא לו "מֹשֶׁה מֹשֶׁה". בכפילות יש הכרזה מהבורא ששמו של משה רבנו מוכיח על מהותו וצורתו, שהוא נשאר שלם בעוצמה ללא שום פגם. השם שלו קבוע במסמרות של ברזל במהותו, ומשה בצדקתו מתחילתו ועד סופו.
מסיבה זו גם משה רבנו לא מאבד את כוחו ואת צלילותו, כמו שמעידה התורה. "וּמֹשֶׁה בֶּן מֵאָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה בְּמֹתוֹ
משה רבנו זה המודל, זה ראה וקדש, שלא לאבד את הצורה, לא לאבד את הצורה, לא לתת לחומר להתגבר על הצורה הרוחנית, ולשמור על זה כדי שנוכל לזכות לבוא לפני הבורא יתברך כבעלי צורה, ולא כחומר, מה שנקרא חמורים.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות