קרית ים - קרית ים
תאריך פרסום: 25.05.2014
ש. ערב טוב כבוד הרב
הרב: ערב טוב
ש. אני לא רוצה ברכה, אני רוצה לברך את הרב לפני שאני אשאל שאלה, ה' ישמור את הרב מכל רע יאריך שנותיו בנעימים ושלא יחלה לעולם. עכשיו שאל הלכבוד הרב לגבי הרב לגבי השאלה הבן איש החי הקדוש והרמב"ם דיברו על שינה בלילה בין שש לשמונה שעות, וכל גדולי ישראל ותלמידי חכמים וגם מורינו ורבינו בטח לא ישנים שש שעות בלילה, השאלה איך להתייחס לזה, כאילו איך ל
הרב: לפי כוחו ובריאותו של האדם.
ש. אבל תמיד יש כזה, יש מציאות שאנשים לוקחים לישון פחות כדי ל, השאלה מה
הרב: לפי כוחו ובריאותו של האדם.
ש. ברוך תהיה.
הרב: גם אתה, שאלה נוספת. כן יש שאלה? אם לא אני אתן לכם שאלה. תשמעו שאלה, הגאון רבי יעקב ריישר בעל שאלו ותשובות שבות יעקב נשאל פעם אודות זקן וזקנה שמת בנם והניח אחריו בן, נכד, והם גידלו את היתום ולמדו עמו ושכרו לו מלמדים עד שזכה ללמוד כאחד הבחורים והוא יורש שלהם. אולם אמו של אותו נער יתום נחרדה כאשר התברר לה שבנה מתכוון לומר קדיש לאחר פטירת הסבא, ולאחר פטירת הסבתא שהם כה דאגו וגידלו אותו. נשאלת השאלה, האם יכולה היא למנוע אותו מלומר אחרי הסבא והסבתא קדיש? שהרי בכך הוא יעבור על מצות כיבוד אם שהיא לא מסכימה, או שמא אין בכוחה למנוע אותו מכך. בעל שבות יעקב מאריך לדון, אנחנו אומרים רק תוספת בשולי התשובה. אם אביו זקנו למד עמו בעצמו נראה לי פשוט שיאמר עליו בן הבן קדיש, אם אין לו בן אחר כמו שאר אבלים בשווה להם, דהא אפילו אם רק גידלו לתלמוד תורה ע"י אחרים שלמדו עמו, דעת הרמ"א שם בתשובה אפילו בבן הבת שמדינא יאמר בשווה עם שאר אבלים, ז"א הוא שווה לשאר האבלים, כמו אחד שהוא אבל על אביו גם הוא שאבל על סבו או סבתו הוא שווה להם. בנידון הזה שאב אביו למד עמו בעצמו תורה, שזו עיקר המצוה כמו שמופיע בקידושין, אמר רבי יהושע בן לוי, כל המלמד את בן בנו תורה מעלה עליו הכתוב כאילו קיבלה מהר סיני, שנאמר "והודעתם לבניך ולבני בניך", ודאי שהוא כבנו ממש לענין אמירת קדיש בשווה וכל המפקפק בזה אינו אלא מן המתמיהים. ז"א, סבא וסבתא שגידלו נכד שהיה יתום ולימדו אותו תורה או דאגו שהוא ילמד תורה, הרי זה כבנם לענין קדיש לומר עליהם קדיש גם אם האמא לא תסכים או האבא לא יסכים הוא לא עובר על כיבוד אב ואם והוא חייב בכבודם ולהגיד קדיש והוא שווה לשאר אבלים.
באותו ענין בהקדמתו לספר זרע אברהם על הש"ס מספר הגאון רבי שלמה זלמן זלזניק ראש ישיבת עץ חיים עובדה מעניינת. אביו הסתלק לבית עולמו בהיותו בן שלש שנים, ועל כן הוא ואחיו גדלו והתחנכו אצלו סבם, אבא של אמא שלהם, כאשר הלך הסב לעולמו הורה הגאון רבי שמואל סלנט רבה של ירושלים שאחד מבין האחים שגדלו בבית סבם יתפלל אחריו, והנה באותו זמן גם נכדו של רבי שמואל סלנט התפלל אחר אמו, והתעוררה השאלה מי קודם למי, היו שסברו כי הנכד לבית זלזניק שהצטווה להתפלל אחר סבו שאימץ אותו יידחה מפני זה שמתפלל עבור אמו, כי לכאורה אין זה מעיקר הדין, אולם רבה של ירושלים פסק בנחרצות, הנכד שגדל אצל סבו ומתפלל עליו לא יידחה מפני שום אבל. דהיינו הוא שווה לשאר אבלים.
על יסוד זה מה שלמדו חכמים ז"ל, כל המלמד בן חברו תורה מעלה עליו הכתוב כאילו ילדו, הביא בנו של הגאון בעל נודע ביהודה בשם אביו לבאר מה שהשיב בן עזאי שהוא לא נשא אשה, כאשר אמרו לו שהוא נאה דורש ואינו נאה מקיים, היתה תשובתו נפשי חשקה בתורה, שעל פי פשטותה היא תמוהה, אומרים לך אתה נאה דורש אבל לא מקיים, ואומרים לך אתה לא נשאת אשה, אז מה אתה עונה? יש מצות פרו ורבו, איך אתה מקיים מצות פרו ורבו? מה הוא ענה, נפשי חשקה בתורה, וזה תמוה, וכי העלה בן עזאי על דעתו שלימוד תורה זה במקום מצות פריה ורביה? אלא אפשר שבן עזאי מרמז בתשובתו שהוא גם כן מקיים פרו ורבו, הרי לאור דרשת חכמים ז"ל מעלה עליו הכתוב כאילו ילד את תלמידיו, שהרי כל המלמד את בן חברו תורה כאילו ילדו.
עכשיו האם החידוש הזה הוא הלכה למעשה? האמנם מי שלא קיים מצות פריה ורביה יוכל לקיים מצוה זו על ידי שילמד תורה, ילמד תורה לתלמידיו? מה יעשו אנשים שלא זכו לילדים, האם זה יגרום שהם יוכלו לקיים מצות פריה ורביה אם הם ילמדו אחרים, שאלה להלכה, אפשר שיש מקום להביא ראיה מדברי הגאון רבי שלמה קלוגר מבראדי בפירוש שלו חכמת שלמה על אבן העזר סימן א', וזה לשונו: הנה נסתפקתי במי שגידל יתום ויתומה בתוך ביתו, האם זה נחשב שהוא קיים פריה ורביה? יש היום אנשים שאין להם ילדים, והם מאמצים ילדים, מגדלים יתום יתומה וכו', מה הדין, האם הם יצאו בזה חובת פריה ורביה בלית ברירה? כיון שאמרו חכמים ז"ל, המגדל יתום ויתומה בתוך ביתו מעלה עליו הכתוב כאילו ילדו, אם כן יש לומר שזה כמו המקיים פריה ורביה. אז החכמת שלמה מסיק שהדבר יהיה תלוי במחלוקת בין הדרישה לבין הט"ז ביורה דעה סימן רמ"ב. דעת הדרישה שכל מקום שנאמר כאילו אין המוקש שווה אל המקיש, זה נשאר כאילו, אבל דעת הט"ז היא שהמוקש שווה ממש אל המקיש, ואם כן לדברי הט"ז המגדל יתום בתוך ביתו יוצא בכך ידי חובת פריה ורביה.
אחד ממחברי זמננו הביא לכך ראיה מעניינת ממה שכתב בתשובות מימוני משפטים סימן מ"ה והובא להלכה ברמ"א בחושן משפט בסוף סימן מ"ב, שמי שמגדל יתום בתוך ביתו וכתב עליו בשטר בני, על היתום הוא כתב בני, או היתום כתב על המגדל אותו אבי, או כתב על האם המגדלת אותו אמי, לא נקרא מזוייף, זה לא שטר מזוייף, זה שטר תקף, כי הועיל וגידלוהו ראוי לכתוב כך. ראיה לדין זה הובאה ע"י הגאון בעל חתם סופר באחת מתשובותיו באבן העזר סימן ע"ו. ממה שנאמר בפסוק בפרשת פנחס ספר במדבר כ"ו פסוק מ"ו. "ושם בת אשר סרח", מי ששומע מה שכתוב בפסוק מה מבין? שם בת אשר סרח, איך קראו לבת של אשר - סרח. לאשר היתה בת שקראו לה סרח. מי זאת סרח? הבת של אשר. אבל בואו תשמעו דבר מדהים, התרגום אונקלוס אומר, אני אומר את זה בעברית, ושם בת בת אשר סרח, היא היתה הבת של הבת של אשר, היא היתה הנכדה של אשר, שהרי היתה בת אשת אשר ולא בת אשר, סליחה טעיתי, שם בת אשת אשר, היא לא היתה בתו של אשר, בת אשתו של אשר ולא בת אשר. וביאר הרמב"ן שאכן סרח היתה בת אשתו של אשר שנולדה מאיש אחר, והיא גדלה בבית של אשר עם בניו, ומשום כך היא נקראה בפסוק בת אשר, מפה ראיה שהמגדל ילד בתוך ביתו ניתן לקרוא לו בנו. הוסיף על כך הגאון רבי יצחק זילברשטיין שליט"א, שמצינו שסרח היתה ממנין השבעים נפש שירדו למצרים, ועליהם נאמר כל הנפש הבאה ליעקב מצרימה יוצאי ירכו, הרי שאף סרח נחשבה ממש כיוצאת ירכו, והיא לא יצאה מירך של אשר, אלא מאשתו של אשר, מכאן ראיה לחידושו של החכמת שלמה. אז ז"א כאילו לפי הט"ז המוקש הוא כמו המקיש, ממש שווה לו, ולכן זה נחשב ממש.
על אותו מאמר חכמים ז"ל של כל המלמד בן חברו תורה מעלה עליו הכתוב כאילו ילדו, כותב הגאון רבי יעקב ישראל קנייבסקי הסטייפלר, בעל קהילות יעקב בספר חיי עולם עמוד ל"א, הוא אומר ככה, וזה לשונו, פרק ל"א, וזו עצה יקרה לחשוכי בנים רח"ל להחזיק תלמיד חכם על הוצאותיו עד שיגדל להיות תלמיד חכם אמיתי ויהיה נחשב בבית דין של מעלה כאילו הניח בן ממש. החזון איש אמר על שלשה אנשים, ביניהם הרב שלי המנוח הרב שפירא, הוא היה חשוך בנים החזון איש, הוא אמר זה הבן שלי לעולם הבא. כי הוא היה תלמיד מובהק שלו. אז ז"א, אנשים שהם חשוכי בנים אם יקחו בחור ישיבה וישקיעו בו ויתנו לו הוצאותיו עד שיגדל ויהיה תלמיד חכם, עליהם נאמר כל הנלמד בן חברו תורה מעלה עליו הכתוב כאילו ילדו ויחשב בבית דין של מעלה כאילו הניח בן ממש, לא רק לענין מצות פריה ורביה אלא שזה ממש כמו בן מזכה אב וכל הזכויות שלו יעלו אליהם גם כן. עצה זו יכולה להועיל לא רק לחשוכי בנים, כך מובא בשמו של הגאון רבי שלמה היימן ראש ישיבת רמאייליס בוילנא, אח"כ היה ראש ישיבת תורה ודעת בניו יורק, וביאר את הפסוק "וראה בנים לבניך", כל התכלית שמולידים בנים כדי שילכו בדרך התורה, כמו שמצינו במדרש, אברהם אמר רבון כל העולם, אם אני עתיד להעמיד בנים ולהכעיסך מוטב לי ואנכי הולך ערירי, אל תביא לי ילדים, ילדים שהכעיסו אותך אני לא רוצה. ואם כן, אם אדם רואה שהבנים שלו אינם הולכים בדרך התורה ולא התקיימה התכלית של הולדתם צריך הוא לראות בנים אחרים לבניו, זו הכוונה וראה בנים אחרים לבניך שהם יהיו בניך, על ידי שילמד את בן חברו תורה או שיחזיק ויפרנס בנים של אחרים שהם לומדי תורה, שעל ידי זה מעלה הכתוב כאילו ילדו.
סיפרתי פעם מעשה כזה מהרב שפירא שהגיע לירושלים והתברר שחנווני שלח שני תלמידים ללמוד בסלבודקה ושניהם יצאו גדולי דור, אחד ר' אהרן קוטלר ואחד הרב יעקב קמינצקי שהם היו גדולי הדור של אמריקה, אז כל התורה של אמריקה שייכת לחנווני הזה. בגלל שהוא מימן את זה שהם ישבו בישיבה וילמדו, מה אדם יכול לזכות.
לפי זה יוצא שאם אדם החזיר אנשים בתשובה או לימד אותם תורה והם למדו תורה מפיו, לפי מה שלמדנו הם הבנים שלו, לפי זה הוא אבא שלהם, לפי זה הם חייבים בכבודו כמו בכיבוד אב ואם, לפי זה אם הם מכבדים מעריכים ימים ואם לא מכבדים - מקצרים ימים. אז מי שסטו מן הדרך ובועטים במי שהחזיר אותם בתשובה או לימד אותם תורה או למדו מפיו, מצבם גרוע ביותר. והמבין מבין.
שאלה נוספת, כן, תן לבחור.
ש. שלום כבוד הרב, יש לי כמה שאלות, אחת מהן נמצא איתי בן דוד שלי פה, והוא שואל מה לקבל על עצמו בקשר למצב של אביו, אבא שלו גילו לו לאחרונה סרטן הריאות מתקדם, ועכשיו הוא מונשם באירוע מוחי
הרב: מה גודל הסרטן?
ש. הרופאים אמרו שזה שנה
הרב: שנה זה המון זמן
ש. עכשיו הוא אירוע מוחי אבל הוא מונשם
הרב: והוא לא דתי
ש. לא
הרב: לא דתי. הוא לא בהכרה אתה אומר עכשיו?
ש. לא.
הרב: גם לא.
ש. הבן שלו נמצא פה
הרב: טוב, אז תן לי לדבר איתו.
ש. אני אדבר במקומו
הרב: מה זה יועיל? טוב, כמה אחים?
ש. ארבע,
הרב: קודם כל שיקבלו על עצמם לחזור בתשובה שלמה אם הם רוצים להציל את אביהם,
ש. הרב, רק הבן פה הוא דתי
הרב: אני מדבר על כל הארבעה. יקבלו על עצמם לחזור בתשובה גמורה, יתענו ארבעים יום תענית, ויקבלו עליהם לקבוע זמן קבוע ללימוד תורה, הבנים שעתיים בתענית דיבור שלשה חדשים לפחות והבנות חצי שעה שערי תשובה של רבינו יונה שלשה חדשים לפחות.
ש. הרב, אפשר רק מה שהוא יודע
הרב: הבן זה אחד, אם רוצים לאבטח אז אם המקרה יגרום שהבנים יחזרו בתשובה והבנות, זה אומר שהאבא גרם במצב שלו שהם יחזרו בתשובה, כל הזכויות שהם יעשו מרגע זה ואילך שזה זכויות של תחיית המתים, כי להחזיר יהודי בתשובה זה תחיית המתים, אז זה יכול לזכות אותו מידה כנגד מידה בתחיית המתים, שיהיה לו נס תחיית המתים. אבל אם הם לא רוצים, בסדר, זכותם לוותר על האבא, כנראה שהוא לא שווה שישקיעו בשבילו כל כך הרבה, הרי בשביל אבא שבשמים הם גם לא השקיעו הרבה.
ש. אבל הרב, רק הבן פה, הוא לא יכול לדבר במקום אחרים
הרב: מה אכפת לי עכשיו מהבן, אכפת לי מהאבא, אבל האבא, פתרון לאבא, מה עושים להציל את האבא.
ש. ורק אם הוא יקבל הרב
הרב: אז הסיכוי תחלק לעשרים וחמישה אחוז.
ש. הבן הבכור בטוח....
הרב: אז מצוין, אמרתי ארבעה. אם ארבעה זה מאה אחוז הצלה אם זה לא גזרה בדם, אם זה לא מאה אחוז אז כמה שירדו האחוזים כך הסיכויים יהיו.
ש. אז תענית ומה עוד?
הרב: ושעתיים בשלשה חדשים רצוף לבנים, לבנות - חצי שעה שערי תשובה של רבינו יונה.
ש. מה זה תשובה שלמה הרב? הם לא יודעים הלכות
הרב: האח הגדול אתה אומר הוא יודע, אז ילמד אותם, יכנס אותם, יסביר להם מה צריך לעשות, מדברים פה להציל את האבא, אין יותר מפעם אחת להציל, רק פעם אחת אפשר להציל, לא הצילו - הלך האבא. הוא הביא אותם והם לא אכפת להם שילך. אני לא מדבר ספציפית עליהם, אני מדבר על הפרנציפ, הפרנציפ הוא כזה, שאבא אחד יכול לכלכל עשרה ילדים ועשרה ילדים לא יכולים לכלכל אבא אחד. מה פתאום שהוא יבטלו בשביל האבא את אורח חייהם? אבל הוא שהיה צריך להתרוצץ מקופת חולים לקופת חולים, מבית ספר לבית ספר לשמוע את הנזיפות של המורים וכל מה שהם עשו לו ואת כל מה שהשקיע להם והכל הכל, זה הכל היה, זה היה פעם, זה היה פעם, עכשיו אנחנו חיים ורוצים לחיות. וזה חבל. ככה הם גם יצילו את עצמם כי גלגל חוזר לעולם, היום זה אבא מחר זה יכול להיות מישהו אחר.
ש. הרב, מה להגיד להם
הרב: מה שאמרתי זה מוקלט, אפשר להשמיע להם, לא צריך לחזור עוד פעם.
ש. כל אלה שיתחילו לשמור שבת תפילין
הרב: הכל, תשובה שלמה.
ש. אין משהו אחר הרב?
הרב: כן יש משהו אחר, להוסיף עוד מצוות, לחלק צדקות, לעשות גמ"חים, כן, יש עוד, להאכיל עניים, יש עוד. רוצה עוד? להחזיר בתשובה, לזכות את הרבים, לעשות הרצאה.
ש. אם הארבע ילדים חוזרים בתשובה מאה אחוז
הרב: מאה אחוז אם זה לא גזרה בדם. אם זה גזרה בטיט יכול להיות נס, בלי שום ספק. תראה באינטרנט, תראה ביוטיוב, יש לי עשרות של סרטים של אנשים שקיבלו על עצמם והפכו עורם מה שנקרא והשתנו - שינו את המצב לגמרי. אבל זה אלה שדבקו באמת במה שנאמר להם, אני סיפרתי רק לפני שבוע והראיתי סרטון, שבן אדם רצה ממני שאני אתפלל שיהיה לו בן, אמרתי לו אני מוכן בתנאי שיהיה לך זקן, משא ומתן עשר דקות, הבן אדם בסוף עשה טובה הסכים שיהיה לו זקן, אחרי חודש נודע לאשתו שהיא מעוברת, ברגע שהוא שמע הוריד את הזקן, ברגע שהוריד נפל העובר. ועכשיו בדרך שנסעתי, עכשיו בדרך שנסעתי נוסע איתי יהודי שמספר לי שהשכנה סיפרה להם שהיה להם גם כן אותו מקרה, ביקשתי ממנה שהיא תשים כיסוי ראש שיהיה להם ילד, והיא שמה את הכיסוי ראש, הילד גדל אחרי כמה שנים הורידה את הכיסוי ראש, איך שהורידה הוא נפטר. אין קונצים, לא משחקים עם הקב"ה. אני לא אמור לשכנע, אני אומר מהם הדברים, אם ירצו יעשו יעשו.
ש. הרב הבן פה לידי מקבל על עצמו ואני אדבר עם האחים בעזרת ה'
הרב: אשריכם ואשרי חלקכם, יש לו כבר ציצית או עוד לא?
ש. לא, אין לו הרב .
הרב: תביא לו ציצית שיתחיל את הדרך כמו שצריך. תברך שהחיינו ותודיע לי אח"כ אם אבא התעורר.
ש. ברכת שהחיינו
הרב: אמן. מה השם של האבא?
ש. חיים בן חנה
הרב: ה' יקימהו ממיטת חליו לחיים טובים ולשלום ויזכה את בניו לשוב בתשובה וירפאהו ברפואה שלמה מהרה.
ש. אמן.
הרב: תהיה בריא.
ש. עוד שתי שאלות הרב, יש לי חבר שאל אותי יש לו חרדות, הוא לומד תורה, יש לו חרדות מחשבות לא טובות מטרידות אותו והוא שאל מה הוא צריך לעשות
הרב: ללמוד תורה בלי הפסקה לא יהיה לו זמן לחרדות.
ש. עכשיו, הרב בהרצאה קודמת שהיתה פה ביקשתי אותך שתברך את אשתי להריון, ברוך ה' אבל הרופאה אומרת יש לה אנמיה, הרופאה אמרה שהיא תקח כדורים, אם היא רוצה להמשיך, רציתי לשאול מה הרב אומר
הרב: אני לא רופא, אבל אם הרופאה אומרת שזה לא יזיק וזה יועיל לחזק אותה ואת הולד אין שום בעיה.
ש. תודה רבה הרב
הרב: תהיה בריא וכל טוב.
כן, עוד שאלה. שאלה יש לך? שאלה, תן לו בסוף.
ש. יש לי שאלה, מה אפשר לעשות כדי לשמח את הרב על מה שהרב עושה למען עם ישראל בתור הכרת הטוב, מה אפשר לעשות כדי לשמח את הרב?
הרב: תחזיר גם כן אנשים בתשובה.
ש. תודה רבה.
הרב: תהיה בריא.
עוד שאלה. שאלה אחרונה רבותי, הנה בבקשה.
ש. בקשר למה שהרב אמר מקודם עם הקדיש של האמא, שצריכים להגיד עליה קדיש, אז ראיתי תוס' בקידושין אומר שרצונם הוא כבודם ואם האמא רוצה משהו כרבי ישמעאל עם הסיפור שמה, אז זה לא מסתדר עם מה שהרב אמר. רצונם הוא כבודם.
הרב: מה לעשות, אבל קראנו פסק של החכמת שלמה ותסתדר איתו.
ש. אני לוקח על עצמי לרפואת ה
הרב: או, יפה מאד אשריך ואשרי חלקך תזכה לכל מילי דמיטב.
שאלה? תן לו שאלה שמה.
ש. שלום ערב טוב לכולם, אני רק רוצה לספר לכולם וגם לרב, קצת מתרגש, אני הייתי בספרד לפני כמה שנים ועשיתי שם קירוב, והיו שמה שתי זוגות צעירים שלא נפקדו בילדים, והם היו בארץ והם סיפרו לי שהם הגיעו לרב והרב אמנון יצחק שליט"א, והרב אמר לפני שתי אנשים שיכסו את הראש ולאחד הוא אמר לגדל זקן, זה מה שהם סיפרו לי כשהם חזרו, אשה אחת כיסתה את הראש ברוך ה' יש לה כבר שלש בנים, ואשה אחת לא כסתה את הראש ושנתיים היא לא התעברה, אחרי שנתיים היא החליטה, היא היתה אצל הרבנית קנייבסקי עוד פעם בארץ והיא אמרה לה שוב פעם לכסות את הראש, היא כסתה את הראש כנגד כל הסיכויים כי הרופאים אמרו שאין לה סיכוי ללדת, ברוך ה' יש לה כבר בן ובת. והיהודי היקר הזה שאל אותי לפני שנה וחצי בערך אם הוא יכול להוריד את הזקן, אמרתי לו אם הרב אמר אתה חייב להשאיר את הזקן ולא ליגוע בזקן, כמו שהרב אמר. אז רציתי רק לחזק את ידי הרב כי כל מה שהרב אומר אמת ויציב, לא שהייתי צריך לעשות את זה אבל רק הרגע נזכרתי בזה וזה מאד חיזק אותי באמונה.
הרב: תודה תודה.
תן לו לבחור בסוף.
ש. סיימנו עם השאלות? אפשר ברכה?
הרב: כן, כן,
ש. תברך יונתן בן שרה אותי למצוא עבודה בעזרת ה', ושאני אצליח במבחן בעזרת ה'.
הרב :לא.
ש. ווי? למה לא?
הרב :מה אתה רוצה לעבוד?
ש. לא יודע, בינתיים עבודה מזדמנת
הרב: וכמה אתה רוצה ללמוד?
ש. ללמוד תורה?
הרב: בטח אז מה?
ש. אני משקיע, אני שומר שבת
הרב: לא, זה לחוד, אבל צריך גם ללמוד, אני רוצה שתהיה חכם גם.
ש. בין לבין
הרב: אתה מוכן לקבל עליך ללמוד שעה כל יום
ש. הבעיה שאני יכול להגיד לך אבל אני לא מבטיח שאני
הרב: בסדר, גם אני לא מבטיח לך שתקבל פרנסה.
ש. אתה זוכר אותי בדוק
הרב: בדוק, אתה שעה לומד ויש פרנסה, אתה מפסיק ללמוד יש פיטורין. מה אתה אומר?
ש. אני מוכן
הרב: על זה אני מוכן, על העסקה, על העסקה. שעה ועבודה. כתוב הוי ממעט בעסק ועסוק בתורה, אומר הרמב"ם תשע שעות ללמוד שלש שעות לעבוד, אני נותן לך רק שעה ללמוד והשאר לעבוד, ואתה לא לוקח חוטף את זה?
ש. האמת אני אגיד לך שאני לא יכול להתחייב לזה,
הרב: נכון, גם אני לא.
ש. טוב, מה אני אגיד לך
הרב: אהלן, אהלן,
ש. אני מאד אוהב אותך ועזרתי לך בקלפי
הרב: אשריך, אשריך.
ש. תודה.
הרב: טוב, אני מאחל לכולם ערב טוב, ברוכים תהיו, שיהיה לכם כל טוב ותצליחו בעבודת ה'.
ש. אמן.
הרב: מי שרוצה ציציות יכול לקבל.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות