ראשי פרקים
- ההבדל בין הדורות הראשונים לדורות האחרונים (00:17:34)
(אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים ע"פ חכמת המצפון חומש ויקרא פרשת בחוקותי, מאמר שפב, לכתבה על המחבר הרב משה אבגי זצ"ל - לחץ כאן)
"ועשיתם את חוקותי ואת משפטי תשמרו ועשיתם אותם וישבתם על הארץ לבטח" ויקרא כה, יח.
רצון ה́ הוא שנשב לבטח בארצנו, אך הוא מתנה את הדבר בכך, שנשמור את המצוות ונבחר בצד הטוב, ואז יהיה לנו בטחון ושלוה בארצנו, וכי תאמרו מה נאכל בשנה השביעית הן לא נזרע ולא נאסוף את תבואתנו, שאלה זו נשאלת ע"י פשוטי העם ומקורה לכאורה בחוסר בטחון בה́, מכל מקום אין התורה שוללת את השאלה, והתשובה היא וציויתי את ברכתי לכם בשנה השישית ועשת את התבואה לשלש השנים.
שאלה זו איננה שאלה של ריחוק אלא להיפך, מתוך התיחסות התורה לשאלה זו לומדים אנו שכדאית היתה השאלה עבור התשובה, ע"י התשובה מקבל השואל בטחון בה́ ועידוד עצום לקוות לישועת ה́, שאלות מסוג זה כדאיות הן כי ע"י השאלה מתחדדת יותר התשובה, ומתחזקת התחושה שאין לנו על מי להשען אלא על אבינו שבשמים.
נקודה זו איננה נקודה פרטית למצות שמיטה בדוקא, כי אם לענין ישוב ארץ ישראל בכללות, עבור בטחון בארץ ישראל לא די בשמירת המצוות כפי שראינו בפסוקים הראשונים, יש גם לדעת לתלות את הבטחון אך ורק בהקב"ה, כפי שבמצות שמיטה אנו יודעים שרק הוא המבטיח וציויתי את ברכתי, כך גם בכללות הישיבה בארץ ישראל.
במצבנו כיום בארץ הקדושה מותר לנו לשאול מה ילד יום, והתשובה שצריכים אנו להשיב לעצמנו היא אחת, בטחון בה́, לא בטחון גרידא אלא עלינו לעודד את עצמנו שיש לנו על מי להשען אבינו שבשמים, ואם זו מטרת השאלה שוב אין היא גורמת ריחוק כי אם התקרבות יתירה להקב"ה.
בתהלים נאמר קיב, א: "אשרי איש ירא את ה́ במצוותיו חפץ מאד גיבור בארץ יהיה זרעו" השגת הגבורה בארץ היא ע"י יראת שמים וע"י חשקת המצוות, מהי ההדגשה במלה מאד? מבאר הגר"א שהחשק למצוות יהיה מעל הגבול הטבעי ועי"ז זוכים לנסים.
נרחיב את הדברים על הפסוק שופטים ג, ואלה הגוים אשר הניח ה́ לנסות בם את ישראל אמרו חז"ל ילקו"ש שם מ"א, בא וראה מה בין ראשונים לאחרונים, הראשונים היו מתנסים ביד הקב"ה והאלקים ניסה את אברהם, וכן דור המדבר למען אנסנו ולמען נסותך, אבל האחרונים נתנסו ביד האומות שנאמר, ואלה הגוים אשר הניח ה́ לנסות בם את ישראל, וצריך ביאור למה אין הדורות האחרונים זוכים להתנסות ע"י הקב"ה?
בכדי להבין זאת עלינו להבין מה בין דורות הראשונים לאחרונים, ומצינו בגמ́ ברכות לה, משום ר́ יהודה בר אלעאי, בוא וראה שלא כדורות הראשונים דורות האחרונים, דורות הראשונים עשו תורתן קבע ומלאכתן עראי, זו וזו נתקיימה בידן, דורות האחרונים עשו מלאכתן קבע ותורתן עראי, זו וזו לא נתקיימה בידן, הענין נעוץ במאמר נוסף של רבי יהודה בר אלעאי שם, דורות הראשונים היו מכניסין פירותיהן דרך טרקסמון - שערי הבית, כדי לחייבן במעשר, דורות האחרונים מכניסין פירותיהן דרך גגות חצירות וקרפיפות כדי לפטרן מן המעשר.
אין כאן טענה על דורות האחרונים שהם לא שומרי מצוות חלילה, אלא שחיפשו אפשרות הלכתית כדי להפטר מן המעשר, ובכך נפלו מדרגת דורות הראשונים שהם היו מהדרים להכניס עצמם לחיוב מעשר בדוקא.
העיסוק במלאכה עבור פרנסה אין בו שום רע וההכרח לא יגונה, גם אין טענה על דורות האחרונים שאינם עוסקים כלל בתורה, אלא מהו העיקר ומהו הטפל, מהו העראי ומהו הקבע, והתוצאה שדורות הראשונים זו וזו נתקיימה בידן, שכאשר החשק למצוות הוא מעל לטבע, אזי מדה כנגד מדה היא שזוכים לניסים שלא כדרך הטבע, א"כ דורות הראשונים כיון שליבם היה מסור לתורה ולמצוות, ולא חיפשו להפטר מתורה ומצוות ע"י היתרים, ממילא זכו להנהגה של זו וזו נתקיימה בידם.
בכך נוכל להבין גם את ההבדל בנסיון, המושג נסיון מורה על קירבת ה́, כפי שמבואר בילקוט שם, נתתה ליראיך נס להתנוסס" תהלים ס, מנוס שינצלו ישראל מדינה של גיהנם, למה? מפני קשט סלה כדי ליתן שכרם בקשט שנא́ ונתתי פעולתם באמת, אבל הרשעים אין להם מנוס שנאמר איוב יא, "ועיני רשעים תכלינה ומנוס אבד מנהם".
האחרונים מתוך היותם חסרים את הקירבה הראויה לקב"ה, בהיותם חסרים את הכוונה והלב לקיום המצוות בשלימות, לא זכו לקירבה המיוחדת שזכו לה דורות הראשונים, להתנסות ע"י הקב"ה בעצמו, הדרך היחידה להשיג את קדושת ארץ ישראל היא ע"י קדושת עם ישראל, וקדושת ישראל בכלל וכל יחיד בפרט תלויה בקיום המצוות והדקדוק בהן בלב ונפש, כמ"ש בפרשת ציצית במדבר טו, וזכרתם את כל מצוות ה́ ועשיתם אותם והייתם קדושים לאלקיכם.
בתקופה קשה זו כשאנו רוצים שהמצוות שאנו מקיימים יגנו עלינו חובה עלינו לעשותן כפי שצריך, ומצינו בגמרא שבת סג. אמר ר́ חיננא בר אידי כל העושה מצוה כמאמרה אין מבשרין אותו בשורות רעות שנאמר קהלת ח́ ה́, שומר מצוה לא ידע דבר רע, א"ר אסי אפילו הקב"ה גוזר גזירה הוא מבטלה.
מהי המשמעות של עושה מצוה כמאמרה? מלבד דקדוק הדין בכל פרטי המצוות יש כאן נקודה נוספת, קין והבל הביאו שניהם קרבנות לה́, והמהר"ל גור אריה בראשית מעורר שאלה, איך לא הגינה זכות הקרבן על הבל, ודוקא גרמה לו את קנאת אחיו שהרגו? ומבאר המהר"ל שלשניהם היה חסרון בלשם שמים, גם אצל הבל נאמר בראשית ד: "והבל הביא גם הוא" היינו שנגרר אחר קין ולא עשה את המצוה מעצמו.
במצב חירום של כלל ישראל חובה על כל אחד ואחד לבדוק את עצמו באיזו דרגה הוא נמצא בעבודת ה́, האם אכן הוא לומד ועושה את המצוות בלב ונפש מתוך השקעת מחשבה, או שהוא רק בגדר של גם הוא, בני תורה שאינם נקראים לצאת החוצה, בודאי שעליהם להתחזק בתוככי בית המדרש, חיזוק בכל המצוות ובפרט בתלמוד תורה, כפי שמתרגם יונתן בן עוזיאל גיבור בארץ יהיה זרעו, גיבור באורייתא, ומתוך כל זה נזכה וישבתם על הארץ לבטח. (מצור דבש).
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות